wz
† R.I.P. † (1960 - 1991)

Tato stránka je věnována vzpomínce na kytaristu Steva Clarka. Tento skvělý hudebník byl nalezen 8.ledna 1991 ve svém bytě mrtev po té, co zkombinoval dvě největší metly lidstva - alkohol a drogy - v neuváženém množství. Stálo ho to život a kapela přišla o výborného kytaristu a především o přítele. Na jedné ze zahraničních stránek jsem nalezl tento text:

Althought you're gone, You will stay in the hearts of the people who loved You. You will always be with us, because your music remains. Your love shines through what You left for us. You will be missed by all who You loved and touched. But have no fear, you're in good hands. Rest now and take comfort, in that You will always be remembered. We know that You're not too far away.

* 23.4.1960 - 8.1.1991 †

Ačkoli jsi odešel, budeš stále v srdcích lidí, kteří Tě milovali. Budeš stále s námi, protože Tvoje hudba setrvá. Tvá láska vyzařuje z toho, co jsi nám zanechal. Chybíš všem, kteří Tě milovali a dotýkali se Tě. Ale neměj obavy, jsi v dobrých rukou. Odpočívej v klidu, ve kterém na Tebe budeme stále myslet. Víme, že nejsi daleko.
Slova DEF LEPPARD byla v minulosti mnohokrát spojována se slovem prokletí. Jsou dva důvody, proč tomu tak je: Prvním je nehoda Ricka Allena, při které přišel o levou ruku. Druhým je smrt kytaristy Stevea Clarka...

Steve se narodil 23.dubna 1960 v Hillsborough (severní Sheffield, Velká Británie) jako nejstarší syn Barryho a Baryl Clarkových. Okouzlen muzikou ve velmi brzkém věku, získal Steve svou první kytaru již v 11 letech. Učil se klasické hudbě, ale jen do té doby, dokud neslyšel, co umí Zeppeliňák Jimmi Page se svým Les Paulem. Od toho okamžiku Steve věděl, co chce: hrát rock & roll!

V roce 1978 narazil Steve na koncertu Judas Priest v Sheffieldu na Joe Elliotta a Pete Willise. Oba jej lákali, aby přišel do továrny na lžíce Bramall Lane, kde měli mladí muzikanti ještě s Tonym Kenningem a Rickem Savageem zkušebnu. Poté, co Steve zahrál několik velmi působivých kytarových partů, souhlasil zbytek kapely s tím, že Steve je typ kytaristy, který je schopen kapele něco přinést.

Nezapomenutelná situace nastala v roce 1978, kdy už byl Steve otrávený věčným hraním ve zkušebně bez toho, že by skupina někde vystoupila. Řekl, že odejde z kapely, pokud velmi brzy nebudou hrát někde před obecenstvem. Pod tlakem ze Steveho strany zařídil Joe první vystoupení v místní škole, které bylo opravdu PRVNÍ v dlouhé řadě následujících koncertů.

První nahrávka DEF LEPPARD nazvaná jednoduše THE DEF LEPPARD EP se setkala s uspěchem také částečně díky Steveho silným kytarovým rifům ve skladbách Getcha rocks off a Ride into the sun. Na prvním oficiálním albu ON THROUGH THE NIGHT hrály jeho rify další důležitou roli, především v písních Wasted, Rock brigade a It could be you. Na druhém albu, HIGH'N'DRY, je ke slyšení Steveho mistrovský kousek ve šlapavém instrumetálním dílu Switch 625. Třetí album nazvané PYROMANIA ukazuje, proč se Stevemu přezdívalo »Steamin'« a »Riffmaster«. Too late for love, Foolin' a Photograph jsou písně, které jsou mezi fanoušky stále populární a dost i na to, aby je Def Leppard zařazovali do svých koncetních sestav. Během nahrávání tohoto alba byl Pete Willis nahrazen Philem Collenem. Kombinace Collen/Clark se ukázala jako naprosto perfektní! Oba kytaristé věděli, jak se vybízet, doplňovat a vzájemně inspirovat, ať už na jevišti, mimo jeviště nebo ve studiu: při HYSTERII se Phil a Steve ukázali jako perfektní tandem.

Při dlouhém turné k podpoře alba HYSTERIA byla skupina tak blízko alkoholu a drogám, jako nikdy před tím. Steve pil, ale život na cestách si tím nijak neusnadnil. Na jevišti byl kytarovým bohem, ale mimo jeviště upadal do depresí, byl nešťastný a láhev byla jeho společnicí stále častěji.

Po koncertním turné se Steveho alkoholismus ještě zhoršil. Nastoupil několikrát do léčebny, aby se zbavil závislosti na alkoholu, který jeho život ovládal více a více. Během nahrávání dalšího alba se věci nelepšily. Ke konci roku 1990 dali ostatní čtyři členové kapely Stevemu 6-měsíční volno, aby se zbavil "tlaku na prsou" jakožto rocková hvězda a aby přišel znovu k sobě.

Dne 8.ledna 1991 umírá Steve osamocen ve svém londýnském domově ve věku 30 let. Po kombinaci předepsaných léků a drog došla Steveho bitva s alkoholem konce. Steve odešel...
Všem nám chybí.