wz
HISTORIE
1977
V listopadu se konala první zkouška Def Leppard v továrně na lžíce u Bramallské ulice v Sheffieldu ve Velké Británii. Hlavní zpěvák Joe Elliott, baskytarista Rick "Sav" Savage, kytarista Pete Willis a bubeník Tony Kenning přejmenovali skupinu z Deaf Leopard (jméno bylo vymyšleno Joem Elliottem ve škole roku 1975) na Def Leppard. O vánocích skupina předvedla své první vystoupení pro šest přátel. Bylo zahráno šest skladeb, včetně předělávek od Davida Bowieho, Thin Lizzy a jejich vlastní Misty Dreamer.

1978
28.ledna se ke skupině připojil Steve Clark jako druhý kytarista. Mezi únorem a červencem skupina nekonečně zkouší, dokud Steve Clark nepohrozil, že odejde, pokud nevylezou ze zkušebny a nebudou hrát venku.
18.července hrají Def Leppard své první veřejné vystoupení ve Westfieldské škole v Sheffieldu. Dostávají celých 5 liber z kapes učitelů. V listopadu je bubeník Tony Kenning vyhozen ze skupiny a nahrazen Frankem Noonem na první nahrávku skupiny, Def Leppard EP, které stojí 600 ryzích liber (přibližně 900 amerických dolarů) za nahrávání, obálky na gramofonové desky a tisk pod jejich vlastní značkou Bludgeon Riffola. 28.listopadu se natrvalo připojuje bubeník Rick Allen.

1979
Živé výstupy dobrého jména, show Johnyho Peela na BBC Radio 1 dává EP první radiové vysílání a nahrávací smlouva je podepsána s Phonogramem (Velká Británie) a Mercury (USA). Všichni členové kapely se vzdávají svých zaměstnání a bubeník Rick Allen nechává školy. V říjnu a listopadu Def Leppard předskakují AC/DC ve Velké Británii. V této době je vypuštěn první singl Wasted, produkovaný Nickem Tauberem. Rick Allen oslavuje své 16.(!) narozeniny v Hammersmithu.

1980
14.března je vypuštěno debutové album On Through The Night, produkované Tomem Allomem. Ve stejné době uzřel světlo světa singl Hello America. 1.dubna skupina podepisuje se správou firmy Leber-Krebs. Stará se o ně americké duo Peter Mensch a Cliff Burnstein (později zformované na jejich vlastní společnost Q Prime). V květnu skupina přijíždí otevřít debutové americké turné s (podle pořadí) Patem Traversem, Judas Priest, Tedem Nugentem a AC/DC. V srpnu se Def Leppard vracejí do Velké Británie, aby hráli na Reading festivalu. Dav, přesvědčený, že se skupina zaprodala americkému dolaru a otočila záda své domácí zemi, přivítal je deštěm rajčat a pivních plechovek.

1981
Nahrávání druhého alba začíná v březnu, jejich prvního s producentem a brzy nato neoficiálním šestým členem "Lepps", Robertem Johnem "Mutt" Langem. High´N´Dry je vypuštěno v červenci a následuje evropské turné, předskakující Rainbow. V USA skupina předskakuje Ozzymu Osbournovi a Blackfoot. V listopadu nový americký kabelový program zvaný MTV objevuje video Bringin´ On The Heartbreak s těžkou rotací, High ´N´ Dry je vystřeleno v žebříčku nahoru.

1982
V lednu začíná nahrávání třetího alba, znovu s Robertem Johnem "Muttem" Langem. V červenci opouští skupinu Pete Willis a je nahrazen Philem Collenem, dříve z Girl.

1983
V lednu je vypuštěno album Pyromania a singl Photograph s masivní chválou a prodejem. V Americe se alba prodalo 100 000 kusů za týden, což bylo v tom roce nejvíce. Prodej Pyromanie se vyšplhal až za 7,000,000 kusů!!! Úspěchem na jevišti vytírají zbytku světa zrak. V únoru a březnu běží britské turné, kde jsou hlavní skupinou a na jaře skupina předskakuje Billymu Squierovi na americkém turné. V dubnu začíná americké turné, kde hrajou jako hlavní skupina.

1984
Světové turné na podporu Pyromanie končí 7. února v Bangkoku a skupina se přemísťuje do Dublinu v Irsku. Práce na čtvrtém albu začínají na jaře, když každý z Def Leppard, vyzbrojen automatickým bubeníkem začíná individuálně pracovat na nápadech nových skladeb. V srpnu začíná nahrávání ve Wisseloordských studiích v Hilversumu v Holandsku s producentem Jimem Steinmanem (Meat Loafovo úspěšné "Bat out of Hell"). "Mutt" Lange nebyl při pracích na tomto LP, protože byl vyčerpaný produkcí "Heartbeat city" skupiny "The cars". Steinman dokazuje neslučitelnost se stylem skupiny a jejich spolupráce končí; osm skladeb bylo poté vyřazeno. Byl nahrazen, podle návrhu "Mutt" Lange, Nigelem Greenem, který řídil "High´N´Dry".

V předvečer Nového roku, hned poblíž Sheffieldu, se auto Ricka Allena ve vysoké rychlosti převrhuje a Rick je celý vymrštěn. Jeho levá ruka je odtržena. Mikrochirurgům se již nepodařilo ruku znovu zachránit.

1985
Přizpůsobování Simmonsových elektronických bicích, Rick se učí bubnovat jednou rukou. Mezitím zbytek kapely drží nahrávání s Nigelem Greenem. V létě to "Mutt" Lange přejímá jako producent a radí kapele téměř vše znovu nahrát.

1986
K prolomení ponorkové nemoci během nahrávání plánuje skupina osm vystoupení na evropském turné Monsters of rock během léta. Jako pojistku s sebou vezou Jeffa Riche ze Status Qou pro doplnění Rickových bicích. Během "zahřívacího" miniturné v Irsku, kde Rich nechtěně chyběl na vystoupení, si zbytek kapely uvědomil, že Rick je schopen hrát sám. 16.srpna hráli na Castle Donington, prvním show Monsters of rock. V ostrém kontrastu s jejich údajným debaklem, show je triumfem a davy uchvátily jejich srdce! Finální show Monsters of rock 31.srpna v Mannheimu v Německu bylo poznamenané prudkým lijákem, který přišel přesně na vystoupení Def Leppard.

1987
V lednu je nahrávání čtvrtého alba dokončeno. V únoru jsou dokončeny další skladby nahrávané většinou naživo ve studiu pro použití na B-stranách. Po zahájení turné po Velké Británii v srpnu je HYSTERIA vydána. Sedm skladeb ze dvanácti je vydáno jako singly: Women, Animal, Pour some sugar on me, Love bites, Armageddon it, Hysteria a Rocket. Prodej alba byl závratný - 17 milionů kusů(!!!), z toho 12 milionů v USA! Konečně jsou Def Leppard hvězdami ve své domovské zemi. Během turné po USA hraje kapela "v kruhu" (in the round) s pódiem uprostřed arény.

1988
Po 227 vystoupeních podporujících album Hysteria začínají v říjnu práce na pátém albu.

1989
Nahrávání pátého alba začíná ve Wisseloord Studios a ve Studio 150 v holandském Amsterodamu. Poté se skupina přesunula do Dublinu.

1990
Celý rok uplynul jako voda při práci na novém albu...

1991
8.ledna 1991 umírá kytarista Steve Clark po smrtící kombinaci alkoholu a sedativ, která mu byla předepsána po zlomení tří žeber více než rok předtím. Def Leppard pokračují v nahrávání ve čtyřech. Poprvé za čtyři alba "Mutt" Lange není mužem u ovládacího pultu. Spíše funguje jako výkonný producent. Dlouholetý technik Mike Shipley dělá spoluproducenta společně s kapelou.

1992
Nejnovější krev Def Leppard je odhalena světu v dubnu při poctě Freddiemu Mercurymu na stadionu ve Wembley. Vivian Cambell, dávno známý a respektovaný za práci s DIO a WHITESNAKE, splynul s kapelou. Páté album ADRENALIZE bylo vydáno.
Lepps zaangažovali výjmečný okruh evropských klubů ke spolupráci na jejich živých vystoupeních. Na americké hitparády vstoupila ADRENALIZE jako číslo jedna a zůstalo tam dalších pět týdnů s prodejem šest miliónů nosičů. V Japonsku, Mexiku a dalších zemích se stalo nejprodávanějším albem Def Leppard v historii. V červnu začíná jejich turné nazvané "Sedmidenní víkend". Než za nějakých osmnáct měsíců skončí, odehrají Def Leppard 241 představení. Je to jejich zdaleka nejnáročnější turné a je to také poprvné, co budou ve Velké Británii hrát v legendárním kruhovém jevišti ("In The Round").

1993
Producent filmu A.Schwarzenegera Last action hero se v březnu obrátil na kapelu s prosbou, aby přispěli jednou skladbou k závěrečným titulkům. Lepps ale kvůli probíhajícímu turné k podpoře jejich nového alba neměli čas nahrávat novou skladbu. Lépe řečeno, poslali jednu skladbu z B-strany nazvanou Two steps behind, která byla dříve vydána jen v Británii. Při jejich triumfálním návratu do svého domovského města byli vůbec první kapelou, která hrála na nově otevřeném stadionu Don Valley v Sheffieldu dne 6.června. Vyprodalo se 40 000 míst - téměř 15 let po jejich prvním vystoupení. V červenci je Two steps behind vydána a stala se hitem v USA stejně jako ve zbytku světa. Kytarová sekce nahraná Michaelem Kamenem byla přidána a skladba byla zmixována, vydána a stoupla na hitparádách během šesti měsíců. Toto vše inspirovalo Lepps k zremixování jejich rarit a B-stran a k pokusu odkrýt zbývající skladby z éry Stevea Clarka a začla nová fáze v historii DEF LEPPARD: V srpnu je vydána Retro Active, získává platinu v USA a je prodáno přes 2 000 000 nosičů po celém světě. V září je Adrenalize-tour dokončeno a chlapci si berou šest měsíců pauzu pro práci na nových skladbách před vstupem do studia pro nahrávání jejich sedmého alba.

1994
Def Leppard míří do domu čnějícího nad Marbellou ve Španělsku, aby nahráli další album. Pete Woodroofe, který spolupracoval na Retro Active, je přizván jako koproducent.

1995
Nedlouho před dokončením nového alba je kapela vyzvána firmou Mercury Records, aby vydali kompilaci Greatest hits, ukazující první kapitolu kariéry Def Leppard. Vault je vydán v říjnu jako kolekce šestnácti písní s různým seznamem skladeb podle země vydání, nabízející jednu skladbu z High'n'Dry (1981), dvě z Pyromanie (1983), šest z Hysterie, čtyři z Adrenalize a dvě z Retro Active. When love & hate collide byla novou skladbou, která se stala největším hitem Def Leppard v Británii vůbec, visící na druhé příčce. Alba Vault se prodalo dobrých 3 500 000 kusů.
V říjnu složil Sheffield poctu svým "slavným spoluobčanům" - v klubu Crookes Working Man´s a na stadionu Don Valley byly vyvěšeny plakety. Skupina poprvé navšívila Národní centrum pro populární hudbu a poté šli na čaj se starostou. Na závěr dne vystoupila s akustickou show v hospůdce Wapentake (kapacita 300 osob), kde před lety odehrála své první vystoupení (1978).
23.října se Def Leppard překonali a hráli na třech kontinentech v jednom dni! O půlnoci začali v Tangiers, Morocco, kde hráli na akustickou sestavu. Potom letěli do Londýna, aby tam zahráli v pravé poledne. Nakonec si to zamířili do Vancouveru v Kanadě, kde hráli v 21:30 večer. Překonali 5 845 mil za jeden den!

1996
V lednu Lepps stále pracují na novém albu a přesunují se ze Španělska do Bow Lane Studio v Dublinu v Irsku. V dubnu jsou vydány první singly: Slang v Británii a Work it out v USA. Dne 13.května je album Slang vydáno, následováno světovým turné začínajícím 28.května v Bangkoku. V následujících měsících kapela projela jihovýchodní Asii a USA a poté začala další fázi v Evropě (v Praze byli 16.10.1996). V prosinci se jeli ohřát do jižní Afriky. Na stadionu v Johanesburgu prodali 47 000 lístků.

1997
V dubnu končí turné v Mexiku, Guatemale, El Salvadoru, Panamě, Columbii, Equadoru, Argentině a v Brazílii.

1998
V březnu otevírá Joe a Sav společně s mezinárodní hokejovou hvězdou Timem Cranstonem bar/restauraci The Player's Cafe, kde najdete jak hudbu, tak i film a sport. Jejich "state-of-the-art" video obrazovka je největší svého druhu v Evropě. V dubnu jdou společně Lepps do Dublinu, aby začali psát a nahrávat skladby pro nové album. Album je nahráváno ve studiu Joe's Grage v Dublinu, kde byla nahrávána Adrenalize spolu s částmi alb RetroActive a Slang.

1999
Dne 16.března jsou Def Leppard prvními příjemci ceny Diamond Award v USA. Tato cena je udělována kapelám, které prodaly více než 10 milionů nosičů jednoho alba (Hysteria -12 mil. v USA a více než 16 mil. po celém světě) v historii nahrávané hudby. Pouze 61 alb a 45 umělců obdrželo cenu tohoto charakteru a pouze 8 z nich byli angličané. Def Leppard dělají společnost v síni slávy takovým velikánům, jakojsou The Beatles, Elton John, Pink Floyd, George Michal, Eric Clapton a Bee Gees. 24.května je vydán první singl Promises. Dva týdny nato zaplavila Euphoria sklady. Následovalo turné do Japonska, USA a Velké Británie. 31.prosince hrála kapela v Allstate Arena v Rosemontu, aby oslavila během druhé etapy svého turné přechod do nového století.

2000
15.února končí druhá etapa Euphoria-turné. Ve třetí etapě měla kapela hrát asi 47 vystoupení v USA. tato etapa začala 20.ledna v Mansfieldu.

2001
Joe a Phil pracují na svém projektu CYBERNAUTS hrajíc staré David Bowie/Ziggi Stardust/Spiders from Mars skladby. Vivian pracuje na projektu CLOCK, Rick zakládá svoji nadaci RAVEN DRUM FOUNDATION a Sav si užívá života jako otec. Ve stejném čase začínají "poeuphorické" práce: Čtyři domácí videa jsou znovu vydána jako DVD: HISTORIA & IN THE ROUND IN YOUR FACE na prvním a VISUALIZE & VIDEO ARCHIVE na druhém. Oba disky jsou doplněny rozhovory a klipy z alb Slang a Euphoria.
V červenci vysílá VH1 (USA) HYSTERIA: The Def Leppard story - film dokumentujcí kariéru kapely až do začátku turné Hysteria, které shlédly milony diváků a které bylo považováno za fantastické!
Během roku Lepps cestovali meziDblinem, Stockholmem a Californií, aby psali a nahrávali nový materiál s Maxem Martinem, Martim frederiksenem, Perem Aldeheimem a Andreasem Carlssonem.

2002
V červnu je vydán první singl NOW. Album "X" (tedy římská desítka) je vydáno v červenci. Před začátkem turné k albu "X" hraje kapela na několika vystoupeních v Británii, včetně jednoho v Leeds doprovázeni Queen Elizabeth.

2003
Většinu roku sjíždí kapela své turné po světě. Kromě vystoupení v USA, Kanadě, Japonsku a Velké Británii navštěvuje kapela se svým "X Tour" země, kde dlouho nebyla, např. Německo, Polsko nebo Českou republiku, nebo kde nebyla vůbec, třeba Lotyšsko, Litevsko nebo Rusko. Po 151 vystoupeních je "X Tour" ukončeno v Moskvě.

2004
Velká část roku byla strávena nahráváním nového alba, obsahujícího cover verze skupin, které měli Lepps ve svém mládí nejoblíbenější. Koncem roku je vydána oprášená verze alba Vault na CD a DVD jako "BEST OF DEF LEPPARD" (severní Amerika si počkala o něco déle, pro ni album vyšlo o pár měsíců později). Album obsahuje jednu "novou" skladbu Waterloo sunset, původně pocházející od Kinks, jako upoutávku na připravované nové album cover verzí.

2005
V květnu konečně vychází kompilace největších hitů pro severní Ameriku nazvaná ROCK OF AGES - THE DEFINITVE COLLECTION. Mimo jiné obsahuje rozdílný seznam skladeb a jinou cover skladbu - NO MATTER WHAT. Červen - v USA začíná společné turné s Bryanem Adamsem, 2.června pak Lepps vystupují ve Filadelfii na festivalu LIVE 8, kde hrají před 1 000 000 lidí.

2006
Tento rok začal klidně - ale byl to jen klid před bouří. V květnu bylo konečně vydáno dlouho očekávané album cover-verzí. Poté následovalo evropské turné, při kterém se kapela dostala do Itálie, Švédska, Německa, Holandska a Velké Británie. 23.června bylo odstartováno turné s kapelou Journey, což byl začátek léta plného rockových show.

2007
Nahrávání nového alba, započaté rok před tím v takzvaném "nablýskanm salónku", úspěšně pokračuje. Aby se Lepps vyhnuli ponorkové nemoci, vydali se na turné po severní Americe se Styx a Foreigner in tow. Poprvé se vydali na cestu na turné, aniž by tím podporovali album.

2008
Dvanácté studiové album skupiny, pojmenované po místě, kde byla nahrána část materiálů během turné v roce 2006 - SONGS FROM THE SPARKLE LOUNGE - vychází v dubnu. Je uvedeno skladbou Nine lives, ne které spolupracovala country hvězda Tim McGraw. Světové turné začíná v dubnu, kapela cestuje do severní Ameriky, do Indie a na několik festivalů v Evropě (v České Republice navštíví Lepps festival Masters of Rock ve Vizovicích dne 10.7.2008). Poprvé po pěti letech uvidí skupinu fanoušci v Anglii na vlastním turné, a to společně s Whitesnake.

2009
Def Leppard nepřišli s novou hubou. Avšak alba PYROMANIA a ADRENALIZE byla vydána jako Deluxe Edition. První jmenované bylo doplněno nikdy dříve nevydanými živými záznamy z Los Angele z roku 1983. Druhé jmenované album obsahuje řadu skladeb, které byly dříve vydány jako B-strany a extra stopy jednotlivých singlů z let 1992-1993.
Před velkým americkým turné (s Poison a Cheap Trick) kapela nejdříve hraje v Dublinu po boku Tesla, Journey and Whitesnake a poté se přesouvá na uvedení legendárního Download Festival v Donington Park, 23 let poté, co zde hráli před 80.000 fanoušky na festivalu později nazývaném Monsters Of Rock.

2010
Zatím nic... :-)